Mifélék, kifélék a Manók?
Bizonyára Ti is elgondolkodtatok már azon, vajon kik is valójában Mikulás Manói? Egyáltalán hogyan kerülnek Mikuláshoz, Északi Sarki otthonába? Hogyan kerül a fejükbe az a sok tudás, amivel a Mikulás segítségére vannak? És egyáltalán…..Minden Manó ugyanolyan?
Sapkaiskola – elmélet és gyakorlat Manó módra
Ahogyan emberből, úgy Manóból is sokféle van….egyesek – a tudós Manók – Mikulás könyvtáráért felelnek. Mások a Nagy Mikulás Postán dolgoznak, és a beérkező leveleket rendszerezik. Megint mások házi Manónak készülnek, akik az emberek világában is megélnek, különleges képességeik közé tartozik például, hogy apróra tudnak zsugorodni. Megint mások – a műszaki különítmény – a szán karbantartásáért felelnek és az ő feladatuk a Nagy Csodatávcső felügyelete is. Aztán természetesen vannak az ajándékkészítő, szabó-varró, játékgyártó, csokifőző, gyümölcsaszaló és rénszarvas ápoló Manók.
A Manó bölcsesség elsajátítása
A Manók évszázadokon át gyűjtötték és rendszerezték azt a sok tudnivalót, amit ma Mikulás segítőjeként nap mint nap használnak. Iskolájuk szigorúan titkos, varázslatot ugyanúgy tanulnak, mint a hétköznapi életben fontos dolgokat – úgymint az egyszerű de nagyszerű rendrakás fortélyai, avagy a szomorú barátok felvidításának módozatai. A sok bölcsességet hatalmas, cirádás könyvekben őrzik, amik a Manók Nagy Könyvtárában találhatóak. Ha egy Manó úgy fönt, hogy Mikulás szolgálatába áll, bizony ugyanúgy koptatnia kell az iskolapadot, mint a gyerekeknek. Ha felnőnek, akkor pedig komoly és felelősségteljes munka vár rájuk……de van valami, amire nagyon odafigyelnek! Mindig, de mindig szakítanak időt arra, hogy nagyokat sétáljanak, a rénszarvasokkal, a szánhúzó kutyákkal játsszanak, az erdei állatokat is gyakran meglesik, valamint minden este összeülnek és nagyokat beszélgetnek a többiekkel egy forró mézes Manó tea kortyolgatása közben. Ők is tudják, hogy nincs annál fontosabb, mint a szeretteinkkel eltöltött idő.
Te is lehetsz Manó?
Nos…..a válasz: IGEN!
Embergyerekek igencsak ritkán kerülhetnek abba a helyzetbe, hogy valódi Mikulást szolgáló Manóvá váljanak……Azonban a hétköznapi életben igenis, Manókká válhattok Ti is. Hogy hogyan? Nem kell mást tennetek, csak betartani a Manóság 5 Nagy Szabályát:
- Kíváncsian és szeretettel fordulj mindenki más felé. Meglásd, ha mosolyogsz, visszamosolyognak Rád.
- Vedd komolyan a feladataidat és végezd el őket lelkiismeretesen. Mindig hagyj elég időt a pihenésre, találd meg, mi tesz boldoggá, és gyakorold azt a tevékenységet minden nap!
- Ahol tudsz, segíts. Óvakodj attól, hogy másokat megkárosíts. Taníts meg másokat is arra, hogyan lássák meg jót a világban.
- Beszélgess: halgass meg másokat és meséld el, ami benned van. A közösen eltöltött idő a legnagyobb ajándék.
- Ha teheted, táncolj. Esetleg énekelj, de minimum olvass, zenélj, sportolj vagy kézműveskedj rendszeresen. Keress valami olyan elfoglaltságot, ami igazán feltölt lelkileg és másokat is bíztass ugyanerre!
Utóirat – avagy első Manó feladat…
Idén Adventkor kezdeményezz a családoddal, barátaiddal egy kis játékot:
Advent első vasárnapján: írjatok fel annyi kis feladatot egy-egy papírfecnire, ahányan vagytok. Olyanokat, amivel segíthettek egymásnak, pl: minden este elmosogatok. Húzzatok egy manósapiból és tegyetek eleget a feladatnak egy egész héten át!
Advent második vasárnapján: írjatok fel ezúttal valami olyat, ami lemondás a részetekről és a többieknek örömet, segítséget jelent…..pl: nem vonulok el a szobámba játszani; türelmes leszek, nem mérgelődöm a többiekkel. Húzzatok egy manósapiból és tegyetek eleget a feladatnak egy héten át!
Advent harmadik vasárnapján: írjátok fel külön-külön papírra a neveteket és abból húzzatok. A feladat: a következő héten azzal a személlyel kell valami olyan programot csinálnotok, amiben a kedvét leli.
Advent negyedik vasárnapja: ismét a neveiteket írjátok a papírokra és készítsetek valami kis, saját kézzel készült ajándékot annak, akinek a nevét kihúztátok!